![](https://ploiesti2024.ro/wp-content/uploads/2024/01/Cupa-cartierelor.jpg)
Cupa Cartierelor
Proiect realizat in data de 01/10/2023
În perioada 1-8 octombrie, la baza „Kiru Sport” de la Sala Sporturilor Olimpia s-a desfășurat „Cupa Cartierelor” la minifotbal, un eveniment aflat la prima ediție, dedicat comunității ploieștene, și unde talentul și pasiunea s-au întâlnit pe terenul de joc. Întrecerea este organizată de către Asociația Club Sportiv Arhivarul, iar obiectivele acestei competiții sunt următoarele:
– Configurarea fotbalului ca vector social în comunitățile urbane și întărirea legăturii fotbal – comunitate. ![🤝](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tbd/1.5/16/1f91d.png)
![🤝](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tbd/1.5/16/1f91d.png)
– Promovarea fotbalului și creșterea atractivității acestuia în zonele urbane. ![🌆](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t6a/1.5/16/1f306.png)
![🌆](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t6a/1.5/16/1f306.png)
– Descoperirea tinerelor talente fotbalistice din zonele urbane. ![👦](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t65/1.5/16/1f466.png)
![👦](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t65/1.5/16/1f466.png)
– Creșterea numărului de practicanți ai fotbalului prin implicarea copiilor din mediul urban într-o competiție națională. ![⚽️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t36/1.5/16/26bd.png)
![⚽️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t36/1.5/16/26bd.png)
Evenimentul este realizat în parteneriat cu Fundația Județeană pentru Tineret Prahova și se află sub egida programului Ploiești #LetsPLAY – Capitala Tineretului din România 2024. ![🇷🇴](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t7e/1.5/16/1f1f7_1f1f4.png)
![🇷🇴](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t7e/1.5/16/1f1f7_1f1f4.png)